Naujos knygos suaugusiems

Naujos knygos bibliotekoje 2020-12-09 d.

Rima Palijanskaitė
„Vydūnas. Regėjimai, darbai, atradimai“
Leidėjas „Lucilijus“

Knygos „Vydūnas. Regėjimai, darbai, atradimai“ autorė Rima Palijanskaitė apžvelgia visą mąstytojo gyvenimo kelią, jo veiklą ir kūrybą. Tai asmenybė, kurios neįmanoma įsprausti į rėmus, per maža ir per menka vadinti jį rašytoju ar mąstytoju, todėl tenka žvelgti į žmogų, pralenkusį istoriją ir pripažinti, jog iki šiol jam skirta gerokai per mažai dėmesio.
Knygoje taip pat rasite ištraukų iš Vydūno atsiminimų, laiškų, jo paties apmąstymų. Pažinsite labai jautrų, reiklų sau ir kitiems, vertybėms ir idealams ištikimą žmogų.


Vydūnas
„Asmenybė ir sveikata“
Leidėjas „Obuolys“

Knyga „Vydūnas. Asmenybė ir sveikata“ – filosofo 1903–1952 m. rašyti publicistiniai straipsniai, kurioje akcentuojamas žmogaus sąmonės ir sąmoningumo santykis su gera savijauta. Mąstytojas teigia, kad abu juos sieja tvirtas ryšys. Didelį dėmesį Vydūnas skiria asmenybei – jos laisvės ir vidinės darnos klausimams. Dėl šių gvildenamų temų jis dažnai vadinamas dvasiniu guru ir net tautos sąmoningumo puoselėtoju. Straipsnius papildanti Vydūno laiškų publikacija išplečia jo filosofinį požiūrį, kuriuo mąstytojas vadovavosi pats ir žavėjo aplinkinius. Kartais manoma, kad jo mintys pralenkė laiką, tačiau tai puiki žinia mums – jos kaip niekad aktualios XXI a., ir gali tapti dvasinės stiprybės šaltiniu. Jo nagrinėjamos asmenybės tobulėjimo problemos visiškai naujai suskamba šiais nerimastingais vartojiškumo laikais.


Algimantas Aleksandravičius
„Mažoji Lietuva. Klaipėdos kraštas – užpustytas laikas žodis smėly“
Leidėjas: „Vaga“

Fotografijose A. Aleksandravičius fiksuoja Klaipėdos, Pamario kraštą, drauge primindamas šių vietų istoriją, atspindėdamas jų kultūrą, žmones ir jų gyvenimą.
Albumas „Mažoji Lietuva: Klaipėdos kraštas – užpustytas laikas žodis smėly“ – autoriaus duoklė Klaipėdos kraštui. Peizažuose matyti Nidos, Klaipėdos, Ventės rago, Pagėgių krašto vaizdai, to krašto legendos, svarbios asmenybės, čia gyvenančių žmonių tradicijos ir kasdienybė.


Adam Kahane
„Bendradarbiauti su priešu“
Leidėjas: „Vaga“

Tarptautinio bendradarbiavimo konsultantas Adam Kahane per ilgus savo karjeros metus padėjo spręsti įvairiausias problemas: nuo pilietinių karų iki klimato kaitos, nuo tarptautinės politikos iki santykių šeimoje. „Bendradarbiauti su priešu“ autorių gyrė tokie Nobelio premijos laureatai kaip Nelson Mandela ar Juan Manuel Santos. Išvada paprasta – jei reikia dirbti su žmonėmis, kurie jums nepatinka, reikia ne atsitraukti, o būti atviram ir pasirengusiam ieškoti išeities.


Petra Bock
„Mindfuck. Darbas“
Leidėjas „Alma littera“

Pernelyg dažnai profesiniame kelyje esame sukaustyti baimių, nepasitikėjimo savimi ir neryžtingumo. Piktinamės kitais, spaudžiame save veikti, praleidžiame galimybes tobulėti ir galiausiai darbe patiriame įtampą. Jei tai, ko norime, mums atrodo nepasiekiama, vadinasi, mūsų darbinis gyvenimas varžomas vidinių barjerų.
Sužinosite, kaip gyvenime ir darbe:
• atsikratyti baimių ir sugriauti susikurtus barjerus;
• išsiaiškinti būdus, kuriais sau trukdote;
• išlikti atviram, smalsiam, kūrybingam ir veikliam;
• atskleisti savo profesinį potencialą.


Abir Mukherjee
„Kalkutos detektyvas“
Leidėjas „Tyto alba“

„Kalkutos detektyvas“ – stulbinanti kelionė į XX a. pradžios Indiją, indų išsivadavimo iš imperinės britų valdžios laikus. Čia paslaptingos žmogžudystės bylos imasi kapitonas Semas Vindemas. Šiam Skotland Jardo detektyvui gyvenimas nepašykštėjo išbandymų. Vaikystėje jis mokėsi internate, gražiausi jo jaunystės metai prabėgo taip pat toli nuo namų – vokiečių apšaudomuose Pirmojo pasaulinio karo apkasuose Prancūzijoje. Jis pats išgyveno, tačiau jo žmona mirė nuo 1918 m. siautusios gripo epidemijos. 1919 m. Semas, tikėdamasis nutraukti visus saitus su kankinančiais praeities prisiminimais, atvyksta į Indiją. Vos atvykusio Skotland Jardo kapitono laukia žmogžudystė. Nužudytas aukštas valstybės tarnautojas, kurio mirtis, įtariama, susijusi su Indijos išsivadavimo judėjimu – jo burnoje rastas popiergalis su raginimu britams nešdintis iš šalies…


Eric Berne
„Žaidimai, kuriuos žaidžia žmonės“
Leidėjas: „Vaga“

Psichiatrijos klasika tapusioje knygoje Eric Berne pristato naują požiūrį į tai, kaip žmonės elgiasi vieni su kitais. Transakcinės analizės prielaidos teigia, jog žmogaus ego gali būti trijų būsenų – Tėvo, Vaiko ir Suaugusiojo. Psichiatro teigimu, neigiamą elgesį dažniausiai lemia šių būsenų kaita ir persipynimas. Remdamasis šiuo metodu, knygoje „Žaidimai, kuriuos žaidžia žmonės: žmogiškųjų santykių psichologija“autorius analizuoja įvairius žmonių elgesio ritualus ir modelius.
Per knygoje analizuojamus tarpasmeninio elgesio modelius, kurie vadinami transakcijomis arba žaidimais, atsiskleidžia slapta žmonių motyvacija, neįsisąmonintos emocijos ir užslėpti jausmai.


Valdas Adamkus
„Esu vienas iš jūsų. Rinktinės Prezidento kalbos“
Leidėjas „Tyto alba“

Knygoje „Esu vienas iš jūsų“ surinktos geriausios ir įdomiausios prezidento Valdo Adamkaus kalbos, sakytos jo prezidentavimo laikotarpiu. Tiek tuomet, tiek prezidentui jau baigus kadenciją, kiekvienas jo žodis būdavo gaudomas ir sekamas. Taip yra iki šiol, nes V. Adamkaus moralinis autoritetas lieka nenuginčijamas, o jo žodžiai įkvepia tiek senus, tiek jaunus.


Sandra Brown
„Pyktis“
Leidėjas „Alma littera“

Lietuvių pamiltos amerikiečių rašytojos Sandros Brown romanas „Pyktis“ – išskirtinis trilerio žanro kūrinys.
„Pyktis“ – tai nerimo ir romantikos kupinas trileris. Žmogžudystės, intrigos, meilė ir išdavystės – įtampa šioje istorijoje pasieks aukščiausią tašką.


Erin Niimi Longhurst
„Japonizmas: menas džiaugtis gyvenimu“
Leidėjas „Vaga“

Knygoje „Japonizmas: menas džiaugtis gyvenimu“ atskleidžiama, kaip japonų filosofija, tradicijos ir menas padeda susikurti gyvenimo pilnatvę. Autorė pataria, kaip šio japonizmo akcentus galime perkelti į savo kasdienybę ir praturtinti ją netikėtais įspūdžiais. Pažvelkite į savo gyvenimą per wabi-sabi (gyvenimo laikinumo) prizmę, sukurkite vienovės pojūtį tarsi atlikdami kintsugi (sudužusios keramikos klijavimas auksu) ir keiskitės pasitelkę kaizen (įpročio formavimo technika). Tai padės padaryti ši knyga, kurią galima laikyti japoniško gyvenimo būdo vadovėliu.


Hilary Mantel
„Vilko dvaras“
Leidėjas „Sofoklis“

Anglija, 1520 metai. Šaliai gresia baisi tragedija – jei karalius mirs nesusilaukęs įpėdinio, šalį gali sunaikinti pilietinis karas. Henrikas VIII po dvidešimt metų trukusios santuokos nori išsiskirti su savo žmona ir vesti Aną Bolin – žavią, jauną dvariškę. To padaryti jam neleidžia popiežius, be to, priešinasi ir didžioji Europos dalis. Iš šios aklavietės karalių pasiryžta išgelbėti Tomas Kromvelis – iš pirmo žvilgsnio charizmatiškas idealistas, tačiau iš tiesų – prisitaikėlis, puikiai gebantis manipuliuoti žmonėmis ir be skrupulų siekiantis savo tikslų. Kromvelis pasiūlo Henrikui VIII pasiskelbti Anglijos bažnyčios vadovu ir paneigti popiežiaus viršenybę. Tačiau karalius labai nepastovus – vieną dieną jis malonus, o kitą pasirengęs žudyti…


A. J. Rich
„Ranka, kuri tave maitina“
Leidėjas „Sofoklis“

Anglija, 1520 metai. Šaliai gresia baisi tragedija – jei karalius mirs nesusilaukęs įpėdinio, šalį gali sunaikinti pilietinis karas. Henrikas VIII po dvidešimt metų trukusios santuokos nori išsiskirti su savo žmona ir vesti Aną Bolin – žavią, jauną dvariškę. To padaryti jam neleidžia popiežius, be to, priešinasi ir didžioji Europos dalis. Iš šios aklavietės karalių pasiryžta išgelbėti Tomas Kromvelis – iš pirmo žvilgsnio charizmatiškas idealistas, tačiau iš tiesų – prisitaikėlis, puikiai gebantis manipuliuoti žmonėmis ir be skrupulų siekiantis savo tikslų. Kromvelis pasiūlo Henrikui VIII pasiskelbti Anglijos bažnyčios vadovu ir paneigti popiežiaus viršenybę. Tačiau karalius labai nepastovus – vieną dieną jis malonus, o kitą pasirengęs žudyti…


Lina Ever
„Kelyje. 100 000 žingsnių su kunigu Algirdu Toliatu“
Leidėjas „Tyto alba“

Penki knygos „Kelyje: 100 000 žingsnių su kunigu Algirdu Toliatu“ skyriai – tai penkių kelionės dienų kronika. Joje pasakojama apie sutinkamus žmonių ir gamtos sukurtus paminklus, ir kasdien kalbama svarstant vis naujas temas – tikėjimo, kūrybiškumo, atjautos, atleidimo, nuolankumo, meilės sau ir savo artimui. Prie žygio kalnuose savaip prisideda kiekvienas iš trijulės – Algirdas Toliatas kalba, kaip prasmingai nugyventi žemiškąjį gyvenimą ir jaustis laimingu, Algimantas Aleksandravičius fiksuoja įspūdingus vaizdus ir dalinasi pasakojimais apie kūrybiškumą, o Lina Ever vakarais prie laužo skaito H. K. Anderseno pasakas.


Angela Marsons
„Kraujo ryšiai“
Leidėjas „Jotema“

Kaip pagauti žudiką, kuris nepalieka jokių pėdsakų? Kai aptinkama auka, nužudyta vieninteliu preciziškai tiksliu dūriu į širdį, iš pirmo žvilgsnio tai atrodo kaip nepavykęs apiplėšimas, kuris pasisuko ne visai taip, kaip tikėtasi. Tačiau detektyvei Kimai Stoun atrodo, kad kažkas čia ne taip…
Kai vietinė narkomanė randama nužudyta su lygiai tokia pat žaizda, Kima instinktyviai jaučia, kad tai to paties žudiko darbas. Tačiau šių aukų nesieja daugiau niekas, tik jų gyvenimus užbaigęs šaltai apskaičiuotas dūris. Panašu, kad tai bus sunkiausia Kimos byla, tačiau ji pasiryžusi žūtbūt sugauti gudrų žudiką.


Astrid Lindgren
„Karo dienoraščiai, 1939-1945“
Leidėjas „Garnelis“

Žymiausios vaikų rašytojos Astridos Lindgren „Karo dienoraščiai, 1939-1945“ yra Antrojo pasaulinio karo metais rašyti asmeniniai dienoraščiai. Tik po autorės mirties ir ilgai trukusių svarstymų A. Lindgren šeima sutiko išleisti šiuos dienoraščius, kuriuose be jautrių ir svarbių įžvalgų apie karą gausu asmeninio rašytojos gyvenimo detalių.
Dar prieš tapdama visame pasaulyje žinoma vaikų rašytoja, Astrida Lindgren rašė apie karo žiaurumus. Antrojo pasaulinio karo pradžioje Astrida Lindgren su šeima gyveno Stokholme. Jos to meto dienoraščiai pateikia išskirtinį ir jautrų pilietės, moters, motinos požiūrį į viską niokojantį karo konfliktą. Ji drąsiai kritikuoja karo žiaurumus ir giliai bei atidžiai stebi pasaulio politiką. Ji kalba apie kasdienius karo padarinius ir analizuoja pačią blogio prigimtį. O tarp pasakojimų apie karą prasiskverbia mintys ir apie jos asmeninį gyvenimą.


Gloria Goldreich
„Mano tėvas Šagalas“
Leidėjas „Tyto alba“

Tai pasakojimas apie tėvą ir dukrą, sudėtingus ir įtemptus jų santykius, balansuojančius tarp meilės ir neapykantos. Ida – temperamentinga neeilinė mergina, jos tėvas – visame pasaulyje garsus menininkas, tapytojas Marco Chagallas. Šis istorinis romanas – užburianti ekskursija po bohemišką ir menu alsuojantį Paryžių, o taip pat – Europos žydų likimo liudijimas XX a. vidurio įvykių verpetuose.


Jeffrey Eugenides
„Jaunosios savižudės“
Leidėjas „Jotema

„Jaunosios savižudės“ – sukrečianti ir mistiška istorija apie penkias tragiško likimo seseris – talentingąją Teresę, pedantišąją Merę, asketiškąją Bonę, laisvamanę Laks ir dievobaimingąją Sesiliją. Jaunas merginas, lyg apsėsti, stebi visi kaimynų berniukai.
Dabar tie berniukai, kadaise ėję iš proto dėl penkių seserų, jau suaugę vyrai, pasiryžę galiausiai suprasti tragedijos, kuriai niekuomet taip ir nerado paaiškinimo, priežastis. Kodėl visos penkios seserys nusižudė?


Elif Shafak
„Trys Ievos dukterys“
Leidėjas „Tyto alba“

Romano pagrindinė veikėja – Peri, pasiturinti sėkmingai ištekėjusi moteris, vyksta į vakarėlį prabangioje Stambulo pajūrio viloje. Pakeliui ją užpuola elgeta, o moteriai kovojant su pagrobėju dėl rankinės iš jos iškrenta sena fotografija. Tai – Perės studijų laikų Oksforde atsiminimas. Nuotrauka atgaivina senus prisiminimus apie metus, praleistus Europoje, ten sutiktus žmones ir patirtis, pakeitusias jos gyvenimą.


Elizabeth Kolbert
„Šeštasis išnykimas“
Leidėjas „Baltos lankos“

Per pastaruosius pusę milijardo metų įvyko penki masiniai išnykimai, kai gyvybės įvairovė Žemėje staigiai ir dramatiškai sumažėjo. Viso pasaulio mokslininkai pastaruoju metu stebi šeštąjį išnykimą, kuris, spėjama, sukels didžiausią žalą nuo tada, kai asteroido smūgis nušlavė nuo žemės paviršiaus dinozaurus. Gali būti, kad šis, šeštasis, išnykimas bus kur kas spartesnis nei kiti. Šį kartą katastrofa palies mus, žmones. Negana to, jos priežastis, panašu, taip pat esame mes.


Kati Hiekkapelto
„Kolibris“
Leidėjas „Sofoklis“

Suomių rašytojos Kati Hiekkapelto romanas „Kolibris“ – detektyvinė istorija, kurios įtraukiančiame siužete susipina imigracijos, integracijos ir savo tapatybės paieškų problemos.
Ana Feketė – detektyvė, dirbanti Suomijos policijoje. Ji moka suomių kalbą ir gerai jaučiasi šioje šalyje, todėl atrodo neįtikima, jog Ana galėtų būti imigrantė. Tačiau ji – Jugoslavijos vengrė, atvykusi į tolimą šiaurės šalį bėgdama nuo 1992 m. jos tėvynėje kilusio karo. Per dvidešimt metų ji įsitvirtino naujoje aplinkoje, tačiau viduje dažnai jaučiasi svetima ir vieniša – ji žino, kad jos namai ne čia. Moters dvejones sustiprina kolegos, atvirai besišvaistantys rasistiniais komentarais. Ypač išsiskiria jos naujasis partneris vidutinio amžiaus detektyvas Eskas.


Ali Smith
„Ruduo“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“

Ali Smith romanas „Ruduo“ yra pirmoji iš keturių jos knygų, skirtų metų laikams. Romane apmąstomi mūsų laikai ir mūsų būtis. Kas esame ir kodėl esame būtent tokie? Autorei būdingas britiškas sąmojis knygoje pinasi su melancholija ir šviesia, nevaržoma septintojo dešimtmečio energija. Štai kur gyvename. Štai laikas, kuris tuo pačiu yra ir dabartis, ir jau nebe. Neprilygstama autorės vaizduotė romane „Ruduo“ neša į begalinę, lengvą, neaprėpiamą laiko kelionę ir iš istorijų kuria istoriją.


Davis Grossman
„Užeina kartą arklys į barą“
Leidėjas „Sofoklis“

Izraelio 63 metų rašytojo Davido Grossmano romanas „Užeina kartą arklys į barą“ – sensacija, 2017 metais pelniusi prestižinę „Man booker“ premiją. Tai vieno žmogaus, komiko Dovo Grinšteino gyvenimo istorija, kurią jis nusprendžia papasakoti neįprastai – komiško pasirodymo klube mažame Izraelio miestelyje metu.


Sigitas Geda
„Žalieji pergamentai. Dienoraščiai“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“

Sigitos Gedos eseistika, jo dienoraščiai – tekstai, kuriuose jo žvilgsnis plačiausias, o įžvalgos nepaprastai gilios. Šiuose kūriniuose jis tampa pasakotoju, išmintinguoju vedliu, kuris skaitytojus veda link kitų didžių kūrėjų ir išskirtinių istorinių įvykių. Poetas primena, kad ir kasdieniniuose dalykuose galima įžvelgti egzistencijos gelmę. Todėl jo tekstai prabyla į skaitytoją paprasta ir suprantama kalba, nors svarstomi dalykai – gilūs ir sudėtingi amžinosios būties, kultūros, istorijos ar politikos klausimai.


Greta Ambrazaitė
„Trapūs daiktai“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“

Poezija. Serija „Pirmoji knyga“
„Eilėraščių rašymą paprastai lemia tas pats įsišaknijęs poreikis fiksuoti įspūdį, rinkti akimirkų nuorašus, neprarasti pastabumo spalvingai tikrovei ir vaizduotės kūriniams, nugirsti poteksčių obertonus, ieškoti vardų savųjų plokščių tektonikai. Kartais laiką norisi tirštinti, jei ir neproporcingai, intuityviai, jei ir negrabiomis rankomis rėminant visa persmelkiantį trapumą. Stengiuosi prisijaukinti daiktų dūzgesį, kol nepatvarios būsenos stingsta inkliuzuose.“

Greta Ambrazaitė

Vita Morkūnienė

„Pokalbiai Tėvo Stanislovo celėje“

Leidėjas „Baltos lankos“

„Noriu parašyti tik tai, ką pati mačiau, girdėjau ir jaučiau per netrumpos pažinties metus. Knygos ašis – pokalbiai su Tėvu Stanislovu, įvykę įvairiais metais įvairiomis progomis, daugiausia – Dotnuvoje, Tėvo Stanislovo celėje. Tie pokalbiai – autentiški, juose nėra nė vieno išgalvoto žodžio. Kai kurie fragmentai skelbti spaudoje, kai kurie – atkurti iš diktofono įrašų, užrašų knygelių, dienoraščių. Iš atminties atkurti nesiryžau nieko, gerbdama Tėvo Stanislovo požiūrį į Žodį, kaip galingą jėgą, galinčią ir padėti, ir pakenkti. Norėčiau, kad knygą skaitantis žmogus pasijustų mano vietoje, o priešais save matytų ir girdėtų Tėvą Stanislovą. Suprantu, kad tas noras nėra mažas. Dar didesnis džiaugsmas būtų, jeigu tokių žmonių atsirastų”.

Vita Morkūnienė

Lina Vėželienė

„Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“

Leidėjas „Tyto alba“

 

„Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“ padės ne tik atpažinti savo ydas ar kitus trukdžius jaustis laimingam, bet ir labiau suvokti aplinkinius. Knygoje autorė naudojasi savo darbine patirtimi, čia daug gyvų istorijų, pokalbių, žymių psichologų, filosofų ir dvasinių mokytojų minčių. Skaitytojui tai – kelias į tikrą ir sveiką gyvenimą, neįkyrūs patarimai, kaip įveikti sunkumus ir baimes.
Knyga skirta visiems, kurie domisi saviugda, dvasiniu tobulėjimu, psichoterapija. Religinis nuodėmių aspektas neturėtų atgrasyti netikinčiųjų, nes autorė stengiasi nenutolti nuo savo profesijos ir nesileidžia į religinius apmąstymus. Nuodėmės sąvoka knygoje turi psichoterapinį pagrindą.

Michael Puett, Christine Gross-Loh
„Kelias. Kinų filosofai apie meną gyventi“
Leidėjas „Tyto alba“

„Kelio“ įkvėpimo šaltiniu tapo nepaprastai populiarios Harvardo universitete M. Puetto paskaitos, siūlančios iš naujo persvarstyti viską, ką iki šiol žinojome apie kinų filosofiją.
„Kelias“ nėra viena iš daugelio knygų apie Vakarų santykį su kinų filosofija. Tai – išlaisvinanti ir transformuojanti patirtis, pažadinsianti mumyse norą kurti save ir mus supantį pasaulį. Tačiau kad tai nutiktų, mes turime išsukti iš mums gerai pažįstamo tako ir atsiverti naujoms gyvenimo galimybėms.
„Kelias“ – tai mąstyti verčianti knyga. Persvarstanti populiarias tiesas. Skatinanti skaitytoją domėtis senąja kinų filosofija

Siegfried Gronau
„Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“
Leidėjas: „Pasaulio lietuvių centras“

 Zigfrido Gronau knyga yra ne tik dešimtmečio vaiko – vilko vaiko – kartu su šeima patirtų kančių ir siaubingų žudynių, bado ir Černiachovskio ginkluotų gaujų žvėriško siautimo Karaliaučiuje kronika, ne tik paauglio ir suaugusiojo gyvenimas Antrojo pasaulinio karo ir grėsmingai nykių sovietinių metų niokojamoje Lietuvoje, bet ir visą žmonijos esatį liečiantis įspėjimas apie tai, ką žmonijos istorijai užginta užmiršti.

Roy Jacobsen
„Neregimieji“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“

Barioja – gražiausia sala Helgelando pakrantėje. Čia gyvena jos vardu pasivadinusi šeima. Bariojams priklauso viskas: metų laikai, paukščiai ir horizontas. Paprasti, mažakalbiai, atšiaurūs – neregimieji – jie gyvena pagal savo taisykles. Gyvenimą plėšdami iš žemės, traukdami iš jūros, Bariojai įpratę džiaugtis mažais dalykais – jiems mielas gagos pūkų švelnumas, kvapą gniaužia užšalusios jūros keteros, juos džiugina tiesiog medinė kėdė. Bariojų šeimos galva svajoja pastatyti prieplauką, kuri salą sujungtų su žemynu. Tačiau ryšys su išoriniu pasauliu turi savo kainą. Ar neregimiesiems atsiras jame vietos?

„Neregimieji“ sulaukė sėkmės ne tik Norvegijoje, bet ir sukėlė tarptautinį susidomėjimą. Kritikai šį kūrinį vadina didelės meninės įtaigos saga, paprastumo ir skaidrumo šedevru. Tokių knygų – reta. Jos istorija tokia neskubri ir kupina rupios išminties, kad prasmingai suskamba ir menkiausia detalė.

Ramunė Murauskienė
„(Ne)tobulos moters užrašai“
Leidėjas „Alma littera“

Kūrybingos ir gyvenimą mylinčios psichologės Ramunės Murauskienės užrašai skirti (ne)tobuloms moterims, jų dukroms ir anūkėms. Radikalus atvirumas, nuoširdumas, jautrumas moters esybei, psichologinės įžvalgos ir dvasingas palydėjimas. Ši knyga įkvepia nesuvaidintam gyvenimui. Skaityk, jausk ir būk savimi!

Tai knyga ne apie tai, kaip keistis, o kaip pamilti save tokią, kokia esi!
Radikalus atvirumas, meilė, tikėjimas!

Arvydas Juozaitis
„Tėvynės tuštėjimo metas. 2000-2017 m.“
Leidėjas „Alma littera“

„Tėvynės tuštėjimo metas“ – knyga takoskyra, kurią Arvydas Juozaitis rašė septyniolika metų. Joje sudėtos esė rašytos išgyvenant nūdienio Lietuvos valstybingumo zenitą ir valstybingumo nuosmukį. Karčioji mūsų gyvenimo tiesa – iki šiol neregėtai gausus jaunosios lietuvių kartos emigravimas iš Tėvynės suprantamas kaip nacionalinės idėjos krizė. Ar Lietuva išliks išgyvendama ir Europos tapatumo nuosmukį? Kur tie šaltiniai, iš kurių galime semtis jėgų spartėjančiam Tėvynės nykimui sustabdyti? Vėl pradėti gimdyti, dauginti gyvenimą nepaisant nieko – ar ne to prašo iš mūsų ir „Tautiška giesmė“, mūsų himnas?

Kamil Janicki
„Aukso amžiaus damos“
Leidėjas „Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras“

XVI amžius – ir laisvėjančių moterų amžius. Knygoje „Aukso amžiaus damos“ autorius pasakoja apie garsias Renesanso laikų moteris – Boną Sforcą, Barborą Radvilaitę, Oną Jogailaitę, Elžbietą Habsburgaitę, kurios gal ir nepakeitė šalies istorijos, bet smarkiai paveikė krašto ekonominę ir kultūrinę raidą.
Ką reiškė Lietuvai vien Bonos pradėta Valakų reforma arba Barboros karalienės karūna?!
Kokie svarbūs buvo šalių valdovų giminystės ryšiai ir politinės vedybos?!
Įdomu paskaityti ir apie valdovų rūmų papročius bei intrigas.

Alfonsas Eidintas
„Trijose žvalgybose. Lietuvos kavalerijos kapitono istorija“
Leidėjas „Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras“

Knygoje „Trijose žvalgybose. Lietuvos kavalerijos kapitono istorija“ pasakojant apie šį slaptųjų tarnybų karininką ir jo pasirinkimus sudėtingoje XX amžiaus vidurio istorijoje remiamasi daugiausia jo paties asmeninio archyvo dokumentais, taip pat dukters Astros Juliannos Michels prisiminimais. Išlikęs archyvas pasirodė įdomus jau vien tuo, kad Broniaus Michelevičiaus biografija yra išskirtinė Lietuvos kariuomenės karininko istorija. Lietuvą okupavus sovietams jis dirbo net dviejose užsienio šalių žvalgybose. Keli mėnesiai, praleisti sovietų okupacijoje, politiniai ir socialiniai komunistinio režimo pertvarkymai, Lietuvos nepriklausomybės sunaikinimas nulėmė jo apsisprendimą. Bronius Michelevičius su bendraminčiais įsitraukė į organizaciją, kuri savo tikslu iškėlė kovą su komunizmu, SSRS, jos siekius dominuoti pasaulyje. Per jo biografiją turime galimybę susipažinti su Vokietijos ir Amerikos žvalgybų veikla „iš vidaus“.

Jorn Lier Horst
„Urvinis žmogus“
Leidėjas „Baltos lankos“

Apie vienišo vyro mirtį nepraneša nei spauda, nei televizija, tačiau ši mirtis sudomina žurnalistę Vistingo dukterį Liną. Ji nori papasakoti apie šį tragišką įvykį ir parašyti straipsnių seriją apie visuomenės susvetimėjimą, abejingumą ir prarastus šalia gyvenančių žmonių tarpusavio ryšius. Ji nori sužinoti, koks žmogus buvo Vigas Hansenas. Kaip galima būti tokiam vienišam ir visų pamirštam, kad praeina keturi mėnesiai, kol kas nors atsitiktinai sužino, kad tu miręs?

Dinah Jefferies
„Išduota širdis“
Leidėjas „Baltos lankos“

1955 metai, britų valdoma Malaja. Lidija Kartrait grįžta namo po kelių savaičių, kai slaugė savo sunkiai sergančią draugę. Namai spengiančiai tušti. Tarnų nėra, telefonas neveikia, niekur nematyti ir Lidijos vyro Aleko bei dukterų. Kur visi dingo?
Išsigandusi ir apimta nevilties ji susisiekia su britų pareigūnais ir sužino, kad jis buvo išsiųstas ginti šalies. Tačiau kodėl jis nepalaukė, kodėl nepaliko jokios žinutės?
Lidija įveikia širdyje vis augančią paniką ir keliauja ieškoti dingusios šeimos. Paieškos moterį nuvedą į pilietinio karo siaubiamas šalies vietas, griaunamus miestus ir pavojingas džiungles. Galiausiai moteris bus priversta kreiptis į žmogų, kurį prisiekė palikti savo praeityje. Tačiau Lidija pasiryžusi paaukoti viską, kad tik susigrąžintų šeimą.

Sigitas Parulskis
„Amžinybė manęs nejaudina“
Leidėjas „Alma littera“

„Begalinis žmonių noras sužinoti tiesą. Bet ta tiesa jiems dažniausiai reikalinga tik numalšinti smalsumui. Jie nieko su ta tiesa nenori padaryti: nenori iš jos pasimokyti, nenori ja mėgautis, nenori ja grūdintis. Kai smalsumas patenkintas, jiems niekas daugiau nebeįdomu, tiesa jiems tampa bevertė. Žvalgosi kitos istorijos, kitos paslapties, kitų paskalų.
Man vis sunkiau pasakyti, apie ką mano paties knyga.
Galbūt per ilgai, per daug rašau, galbūt dėl to, kad kuo toliau, tuo labiau neberūpi žanro kanonas ir nebeturiu noro dėl ko nors įtikinėti, įkalbinėti, koketuoti. Kartais toks jausmas, kad matau savo tekstą iš vidaus, ir ten nėra žodžių, sakinių, tik būsenos ir nuotaikos, ir vaizdiniai“.

Marius Povilas Elijas Martynenko
„Be penkių pasaulio pradžia“
Leidėjas „Tyto alba“

Knyga „Be penkių pasaulio pradžia“ – autentiški ir sukrečiantys, asmeniški 24 metų autoriaus Mariaus Povilo Elijo Martynenko išgyvenimai, sugulę į istorijas ir apmąstymus, kurie kuria neįprastas patirtis ir atveria tragikomišką pasaulio vaizdą.
M. P. E. Martynenko nepritapo universitete, kur studijavo filosofiją ir vertimą iš anglų ir italų kalbų.
Metus autorius praleido su vienuoliais, melsdamasis, atlikdamas kasdienius darbus, tačiau ir tuomet negalėjo gyventi be rašymo – rašydavo laiškus. Šiuo metu jis mokosi aktorystės, o naktimis dirba bare, kurio istorijos rado savo vietą ir pirmojoje autoriaus knygoje. Kaip ir patirtys iš ligoninės, mat M. P. E. Martynenko net trylika kartų patyrė hipoglikemines ir hiperglikemines komas, po kurių atsibusdavo reanimacijoje. Patirtys, kurių gausybė tikrai nustebintų daugelį, ne tik suteikia autoriui medžiagos rašymui, bet ir padėjo rasti savitą, išskirtinį kalbėjimo toną. M. P. E. Martynenko yra dirbęs vertėju, redaktoriumi, garsintoju, šokolado pardavėju, šviesolaidinių kabelių testuotoju, padavėju, barmenu, subtitruotoju, laiškanešiu, naktiniu portjė viešbutyje. Sutikti žmonės ir išgyventos situacijos atsiskleidžia pasakojimuose, parašytuose nevengiant sarkazmo ir ironijos, tragikomiškai pateikiant skaudžius ir žiaurius išgyvenimus.
Specialistai Martynenko kūrybą vadina performatyviaja poezija, nes ji netelpa į tradicinių žanrų rėmus. Tiesa, net daugelis kritikų pripažįsta, kad geriausiai šio autoriaus kūryba skamba tuomet, kai ją skaito jis pats. Šiuo metu pas O. Koršunovą vaidybą studijuojantis M. P. E. Martynenko turi įspūdingą balsą ir puikiai perteikia tai, ką nori pasakyti savo pasakojimais.

 

Gediminas Kulikauskas
„Lietuvio kodas. Įpročiai ir būdas senovės lietuvio prieš 100 metų“
Leidėjas „Tyto alba“

Gediminas Kulikauskas knygoje pasakoja, kaip carinės ir smetoninės Lietuvos žmonės reagavo į verslą ir amatus, koks buvo požiūris į mišką, žemę ir emigraciją, kokie buvo mitybos ir higienos įpročiai. Nuo knygnešystės fenomeno iki lauko tualetų atsiradimo ir kalbos tvarkymo reikalų, nuo alkoholio prekybos reguliavimo būdų iki „mūšių dėl paminklų“… Šioje įvykių ir faktų kronikoje pateikiamas Lietuvos paveikslas turi nemažai panašumų su šiandienos tikrove.
Dažnai manoma, kad daugybę įpročių ir nuostatų suformavo sovietmetis, tačiau Gediminas Kulikauskas atskleidžia, kad kai kurie jų – ne mūsų tėvų ir senelių, bet prosenelių kartos palikimas.

Monika Budinaitė
„Selfų slėnis“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“

Tai knyga apie Slėnį, egzistuojantį visai šalia mūsų – kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose, socialinių tinklų profiliuose, žurnalų viršeliuose, o dar dažniau – tiesiog kasdienybėje.
Monika Budinaitė – jaunosios kartos rašytoja, nevengianti aštrių temų, psichologinio pobūdžio tekstais kurianti šiuolaikinės mūsų visuomenės paveikslą.
„Įrenginiams ir tinklams patikėję savo atmintį ir #happy akimirkas, mes to nepastebėdami į dvejetainę sistemą perkeliame ir moralę. Apie likiminį „erorą“ autorė pasakoja iš keturių perspektyvų, kurias jungia neįsisąmonintas pasitikėjimas prijungtimi. Prancūzų hedonisto M. Houellebecqo maniera autorė suvis išplauna šiuolaikinio individo orientyrus ir pasitelkusi psichologinę žvalgą paskandina juos dar gilesnėje pikselių vienatvėje. Šis naujažmogis, knygoje vadinamas selfu, neapsaugo ne tik savo tapatybės – per kibernetinę nirvaną likimo valiai palieka savo vaikus.“

Marijus Gailius

Gabriel García Márquez
„Kelionė po Rytų Europą“
Leidėjas „Alma littera“

Kelionė po Rytų Europą“ – G. G. Márquezo, laikraščio „El Espectador“ jauno reporterio, įspūdžių knyga apie išvyką į socialistinio bloko šalis XX a. šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Nors pasakojimas paremtas tikrais faktais ir įspūdžiais, skaitome jį kaip romaną.
Autorius keliauja po Rytų Vokietiją, Čekoslovakiją, Lenkiją, Vengriją, pasiekia Maskvą ir su nepranokstamu proto blaivumu pasakoja apie kasdienius įvykius ir nykią realybę, kuri jam atrodo neįtikėtina ir fantastiška. Rašytojas, išryškindamas menkiausias gyvenimo smulkmenas, ne tik iškelia aikštėn politinę aplinką, bet ir liudytojo akimis žvelgia į tą protu nesuvokiamą pasaulį, kurį kartais įmanoma aprašyti tik griebiantis juodojo humoro.

Tracy Rees
„Eimė Snou“
Leidėjas „Alma littera“
 

Eimę Snou 1831 m. Aurelija Venavėj randa ant sniego aristokratiškos savo šeimos valdose. Našlaitė auga nekenčiama Venavėjų, nors su Aurelija suartėja lyg seserys. Sulaukusi dvidešimt trejų, Aurelija miršta, palikdama Eimei ypatingą dovaną – laišką, kuriame palieka užuominų ieškoti kitų jos laiškų. Po Aurelijos mirties Venavėjai Eimę išveja iš namų, todėl nieko nelaukdama ji leidžiasi į kelionę po Viktorijos laikų Angliją, bandydama išsiaiškinti paskutinę Aurelijos gyvenimo paslaptį ir tiesą apie savo kilmę…

Jane Harpe
„Sausra“
Leidėjas „Baltos lankos“
 

Knygos veiksmas vyksta Australijoje, sausros iškankintame Kievaros miestelyje. Pareigūnas Aaronas Falkas į gimtąjį miestelį atvyksta dalyvauti geriausio savo draugo Luko laidotuvėse. Prieš dvidešimt metų pats Falkas buvo apkaltintas žmogžudyste ir būtent Lukas užtikrino jam alibi. Aaronas ir jo tėvas tuomet išvyko iš miestelio ir tik Luko liudijimo dėka išvengė kalėjimo.
Tačiau dabar jau daugiau žmonių žino, kad Luko liudijimas nebuvo tiesa, o Lukas – negyvas…

Aušra Mažonė
„Nežinios fronto linijos. 12 tikrų istorijų apie karių moteris iš viso pasaulio“
Leidėjas „Tyto alba“

 

Šioje knygoje susitiksite su Izraelio, Ukrainos, Kenijos, Japonijos, Indijos, Šri Lankos, JAV, Saudo Arabijos ir kt. šalių moterimis, nusprendusiomis priimti karininko žmonos likimą. Tokia ir knygos autorės – lietuvių karininko žmonos – dalia.
Išlydėjusios savo vyrą į karines misijas, jos susiduria su nežinomybe, baime ir nerimu, išgyvena nuolatinę meilės ir pareigos, dabarties pilnatvės ir ateities nežinomybės, šalto proto ir prieštaringų jausmų kovą. Kad ir kaip būtų sunku, jos randa savąjį tikėjimo ir stiprybės šaltinį, skatinantį pasitikti gyvenimą drąsia ir atvira širdimi.

Giedrius Vilpišauskas
„Vėjas nuo jūros“
Leidėjas „Tyto alba“
 

„Vėjas nuo jūros“ – geriausias lietuviškas siaubo romanas.
Viskas prasideda įprastai ir nekaltai: du vaikinai ir mergina atsiduria prie ežero. Bet iš kur Dzūkijos miškuose ežeras, kurio nėra jokiuose žemėlapiuose? Kodėl Egis ima sapnuoti košmarus, kurie atsibudus tampa realybe? Nejaukios nuojautos kamuojami jaunuoliai skuba išvažiuoti, tačiau paaiškėja, kad jie – miško belaisviai. Bet ar tikrai miško? Iš visų jėgų besistengdami ištrūkti, jie tik dar giliau klimpsta į nematomas pinkles. Paslapčių sklidina baimės atmosfera tirštėja, klausimų daugėja, o atsakymų nuotrupos, kurias pavyksta gauti nelaimingiesiems, kelia vis didesnį siaubą… Net patys keisčiausi košmarai po nakties nesibaigia, ir jau nebeaišku – haliucinacija tai ar siaubinga tikrovė.

Vaida Marija Knabikaitė
„Taurė, gyvatė ir svastika“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“
 

Vaida Marija Knabikaitė naujajame savo romane „Taurė, gyvatė ir svastika“ grįžta prie neišsemiamos nacių diktatoriaus temos, svarbiausiais romano veikėjais pasirinkusi asmeninius Adolfo Hitlerio gydytojus: Teodorą Morelį, Liudvigą Štumpfegerį ir Karlą Brantą. Kur prasideda ir baigiasi gydytojo etika, vykstant kruvinam karui, nusinešusiam milijonus gyvybių, skaudžiai ir tragiškai palietusiam daugelio valstybių, tarp jų ir Lietuvos, likimus?

Arvydas Juozaitis
„Imanuelis Kantas. Amžinybės nebus“
Leidėjas „Alma littera“
 

Apie Imanuelį Kantą pasakyta labai daug. Šio žmogaus mąstymo būdas lėmė filosofinį perversmą, kuris kelis šimtmečius veikė Vokietijos, Europos ir visos Vakarų kultūros raidą.
Mūsų dienomis Kantas tapęs kultūrine ir politine ikona. Net gimtasis filosofo miestas Kionigsbergas, po Antrojo pasaulinio karo netekęs civilizacinio kodo, praradęs tapatybę ir kultūros pamatus, tebesaugo „Kanto miesto“ pravardę. Kaliningrado universitetas, palaiminus Maskvai, šiandien oficialiai vadinamas Federaliniu Imanuelio Kanto universitetu.
Ar įmanoma pro tokius sluoksnius prasimušti prie žmogaus, keistuolio, prisiekusio senbernio – prie Imanuelio Kanto? Juk jam, kaip ir bet kuriam iš mūsų, irgi reikėjo savų donorų, gyvų žmonių, anuomet gyvenusių Prūsijos karalystėje ar Europoje.
Arvydo Juozaičio istorinėje dramoje „Imanuelis Kantas. Amžinybės nebus“ bandoma atsakyti į šiuos egzistencinius klausimus.

Diane Chamberlain
„Pamiršti gyvenimai“
Leidėjas „Alma littera“

Tikrais faktais paremta melodrama „Pamiršti gyvenimai“ pasakoja apie XX a. septintajame dešimtmetyje Šiaurės Karolinos valstijoje vykdytą priverstinės sterilizacijos programą ir dviejų moterų susipynusius likimus.

Justinas Marcinkevičius
„Amžiaus pabaiga“
Leidėjas „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“
 

Rinktinė „Amžiaus pabaiga“ publikuojama serijoje „Lietuvių literatūros lobynas. XX amžius“ ir yra paskutinė, keturiasdešimt antroji, serijos knyga. Joje skaitytojai ras žinomiausių poeto eilėraščių, rašytų XX amžiuje, poemų, dramą „Mindaugas“, esė „Taburetė virš galvos“, taip pat šią seriją ir Marcinkevičiaus kūrybą palydinčius tekstus.
Dramatiškai skamba paties Marcinkevičiaus dienoraštinė esė „Taburetė virš galvos“, kurios pilnas tekstas pirmą kartą spausdinamas tik dabar. Rinktinės sudarytojo liudijimu, šis esė variantas surastas aplanke, ant kurio buvo parašyta: „Tik po mirties!“

Renata Šerelytė
„Raganos širdis“
Leidėjas „Alma littera“
 

Barbora Radvilaitė – viena mįslingiausių mūsų istorijos asmenybių. Apipinta pasakojimais ir gandais, „baltųjų“ legendų ji buvo stigmatizuota, o „juodųjų“ – nuvertinta ir paniekinta.
Jos gyvenimas – tai paslaptis, liksianti glūdėti nesugrąžinamoje praeityje. Barboros paslaptį galėjo įspėti tik ta, kuri buvo šalia jos, – kaip atspindys veidrodyje, kaip šešėlis, antrininkė. Nieko nebeliko mums iš tos moters – nei vardo, nei aido. Švystelėjo ir pranyko kaip erškėtrožės žiedas naktį.
Vis dėlto – kas gi tu esi, Magdalena? Ragana ar žiniuonė? Karalienės patikėtinė ar išdavikė? Dvasios sesuo ar priešė? Sunku, o podraug smalsu ir baisu brautis su tavimi per sustingusią laiko tamsą ir patikėti, kad nieko nėra svarbiau už meilę ir mirtį, nes viena jų plačiai atveria amžinybės vartus, o kita juos aklinai uždaro.
Šioje paslaptingoje istorijoje susipina ištikimybė ir išdavystė, klasta ir meilė, garbė ir nuopuolis, nuodai ir špagos. Visa tai, kas spindi iš amžių gelmės raudonu kraujo karbunkulu.

Mark Kurlansky
„Havana. Aistrų miestas“
Leidėjas „Tyto alba“
 

„Havana: aistrų miestas“ – tai unikalaus, aistra alsuojančio miesto portretas. Havana – spalvų, kontrastų, vilionių kupinas miestas. Puošni, bet apšepusi, panaši į nesiskutusį vyriškį nubrizgusiu smokingu, Havana įkvepia ir drauge atstumia, vilioja ir neleidžia jos užmiršti. Pribloškiantį įspūdį ji padarė ir autoriui. Atrodydama tarsi praėjusių laikų civilizacijos griuvena saulės išblukintomis sienomis, užkaltais langais, – tikras šešėlių miestas, – Havana trykšta gyv ybe.
M. Kurlansky pasakojimas nukelia skaitytoją į miesto praeitį, kuri siekia Kolumbo išsilaipinimo, ispanų konkistadorų, prancūzų piratų ir Havanos, kaip didžiulio vergų prekybos centro, laikus. Ilgai Havana garsėjo, muzika, romu, barais, prostitutėmis ir cigarais. Autorius aistringai aprašo žymiausius barus, pateikia garsiausių kokteilių ir unikalių patiekalų receptus. Šokiai, muzika, beisbolas, religija, revoliucijos, Kubos santykiai su JAV ir Sovietų Sąjunga, Fidelis Castro ir Che Guevara ir, žinoma, Ernestas Hemingway – ši knyga panardina į kvaituliu alsuojančias pamišusio ir pikantiško miesto gelmes, iš kurių nesinori ištrūkti.

Anotacijos parengtos naudojantis www.almalittera.lt, www.patogupirkti.lt, www.rsl.lt, www.tytoalba.lt  interneto svetainėse pateikta informacija.